Hikayeleriyle Sizleri Sürükleyecek En iyi Netflix Belgeselleri

0 33

En iyi Netflix Belgeselleri

Hem ufkunuzu açacak hem de nasıl bittiğini anlayamamanızı sağlayacak birbirinden güzel en iyi netflix belgeselleri, belgesel alternatifleri sunan Netflix, pek çok başarılı yapımı bünyesinde barındırmaya devam ediyor. Konuları ile sizleri mest eden ve çekimleri ile kendinizi anın içinde hissedeceğiniz bu belgeseller için ‘’kesinlikle izlenmesi gerekenler’’ başlığını da verebilirsiniz. Film ve dizilerin yanı sıra sizleri bilgilendirecek, heyecanlandıracak ve dünyanın farklı köşelerindeki hayatlardan bilgi verecek olan belgesel türleri bazı noktalarda kanınızı bile donduracak. İşte mutlaka izlenmeniz gereken Netflix belgesel önerileri…

En iyi Netflix Belgeselleri Listemizde Müzik Belgeselleri

1-Duru Olmak

en iyi netflix belgeselleri

IMDb : 5.5

Netflix’in ilk müzik belgeseli niteliğini taşıyan ‘’Duru Olmak’’ Nükhet Duru’nun hayatını anlatıyor. Ünlü sanatçının hayatına farklı bir göz ile bakmanızı sağlayacak olan bu belgesel Zeynep Bastık, Ata Demirer, Kenan Doğulu, Sıla, Teoman gibi birçok sanatçıyı da içerisinde konuk ediyor.

2-Hileli Sanat: Gerçek Bir Sahtecilik Hikâyesi

netflix belgeselleri

Gerçek anlamda yapılan bir sahteciliği konu alan ‘’Hileli Sanat’’ belgeseli akıllara durgunluk yaratacak cinsten denebilir. Konu da geçen yer ise sizleri oldukça şaşırtacak! Sahteciliğin yapıldığı yer Amerika’da ki en büyük sanat merkezlerinden biri olan Knoedler Galerisi. Belgesel sadece 90 dakika sürerken nasıl başlayıp nasıl bittiğini kesinlikle anlayamayacaksınız. Hatta öyle ki tadı damaklarınızda kalacak bile denilebilir.

3-Varsity Blues Operasyonu: Üniversiteye Giriş Skandalı

üniversite skandal belgeseli

IMDb : 7.0

Peki, belgesellerin en iyi yanı nedir? Tabii ki de sizlere hayatın içindeki en büyük yalanları, sahtelikleri en yüzeysel gerçeklerle anlatmak. Gerçeklerin yüzünüze tokat gibi vuracağı toplamda 1 saat 10 dakika süren bu belgeseli izlemeye hazır mısınız? O halde arkanıza yaslanın. Öyle ki üniversiteye giriş sınavında yine parası olanın düdüğü çalacağı muhteşem bir skandal belgeseli.

Doğal Yaşam ve Hayvan Belgeselleri

4-Planet Earth

night-on-earth-belgesel

IMDb : 9.5

İçinde bulunduğumuz dünyanın birbirinden farklı boyutlarını bizlere yansıtmaya çalışan ‘’Planet Earth’’ milyarlarca izleyici sayısına sahip. İzlerken dağlardan, bayırlardan, mağaralar ve kuyulardan geçeceğiniz, hatta bazen nefes darlığı çekeceğiniz oldukça kusursuz bir belgesel.

5-Our Planet

our-planet-belgesel-netflix

IMDb : 9.3

Oldukça yoğun bir miktar emek kokan bu belgesel iliklerinize işleyecek diyebiliriz. 7 Kıtada yer alan ve 50 ülkede yapılan çekimler sonrası ortaya çıkmış olan ‘’Our Planet’’ 8 bölümden oluşuyor. Sonsuza kadar devam etmesini isteyeceğiniz bu belgeseli de izleyeceklerim listenize tereddüt etmeden ekleyebilirsiniz.

6-Africa

african-belgesel

IMDb : 7.2

Pek çok kişinin yıllardır süregelen merak Afrika… Nihayet meraklarımızı dindirecek tarzdan bir belgesel ortaya çıkmış diyebiliriz çünkü bu belgesel bizleri Afrika’nın en ücra köşelerine ve en yırtıcı noktalarına götürüyor. İzlerken hayranlık duyacağınız ve dünyanın gerçekten çok ne kadar büyük olduğunu düşüneceğiniz bir belgesel.

7-Pacificium: Return to the Ocean

Pacificium Return to the Ocean

İzleyeceğiniz bu belgesel bir belgesel olmanın da ötesinde diyebiliriz. Yeryüzü, gökyüzü derken yeraltının en dibini yani okyanusların derinliklerine saklanmış gizli kutuları açmayı unuttuk. ‘’Pacificium’’ sizlerin nefesini kesecek. Abartı anlamında değil çünkü bu belgeseli izlerken ciddi anlamda nefesinizi tutmanız gerekebilir.

8-72 Dangerous Animals: Latin America

72 Dangerous Animals Latin America_

IMDb : 6.6

Amerika…Kulağa pek çoğumuzun hayali gibi geliyor olsa da burası Amerika değil. Latin Amerika! Latin Amerika da hayatlarını devam ettiren en yırtıcı hayvanlar ile tanışmaya hazır mısınız? Belki de daha önce adını duymadığınız hatta fotoğrafını bile görmediğiniz bu hayvanları izlerken hem hayran kalacak hem de korkacaksınız.

En iyi Netflix Belgeselleri Listemizde Yemek Belgeselleri

9-Chef’s Table

Chef’s Table netflix belgesel

IMDb : 8.5

İyi yemek yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz ta ki bu belgeseli izleyene dek. Maharetleri ve becerileri ile sizleri büyüleyecek olan ‘’Chef’s Table’’ hem sizleri kendine hayran bırakacak hem de biraz acıktıracak. E yeni tarifleri de beraberinde öğrenebileceksiniz.

10-Cooked

Cooked belgeselleri

IMDb : 8.1

Yiyecek belgesellerinin girişi nasıl mı olmalı? İşte böyle…

“Ve yemek pişirmeyi öğrendiğimiz zaman gerçekten insan olabiliriz.” Bu etkileyici girişinin yanı sıra hava, su, ateş ve toprak elementlerinin objektifinden bizlere gıdanın dönüşümün anlatan mini belgesel gazeteci ve gıda uzmanı Michael Pollan’ın kitap uyarlaması.

11-Somebody Feed Phil

Somebody Feed Phil

IMDb : 8.3

Seyahat etmeyi sever misiniz? Peki ya yemek yemeyi? Hem seyahat eden hem de birbirinden farklı lezzetleri sizler ile buluşturan bu belgesel bir anda işi gücü bırakıp kaşif olmayı istemenize neden olabilir. Amann dikkat!

12-Street Food

Street Food

IMDb : 8.0

Sokak lezzetleri…Kulağa sizce de muazzam gelmiyor mu? ‘’Street Food’’ belgeseli ile hem sokak lezzetlerini gezerek tadacak hem de sokak lezzeti kültürünü yakından görmüş olacaksınız.

13-Salt, Fat, Acid, Heat

Salt-Fat-Acid-Heat

IMDb : 7.7

Tuz, yağ, asit ve ısı… Bu dört kavram farklı kültürlere ve farklı kültürlerin farklı lezzetlerine sizce nasıl yansımış olabilir. Yine bir kitaptan uyarlanmış olan bu dört bölümlük dizimiz sizlerin tatlara farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak.

En iyi Netflix Belgeselleri Listemizde Seyahat Belgeselleri

14-Tales By Light

Tales By Light netflix belgeseli

IMDb : 8.3

İnsan, hayvan, yemek kültürü derken pek çok şey keşfettik. ‘’hepsini, her şeyi keşfettim’’ diyorsanız yanılıyorsunuz. ‘’Tales By Light’’ sizlere insanların, hayvanların, mekanların ve kültürlerin daha önce hiç ekranlara yansıtılmamış halini fotoğraflıyor.

15-Dark Tourist

Dark Tourist netflix belgesel

IMDb : 7.5

Yeni Zelandalı gazeteci David Farrier tarafından hazırlanan 8 bölümlük bu seri yaşanmış olan felaketleri açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Burada ki en ilginç nokta ise Farrier’in seyahat noktalarının daha önce kimse tarafından gidilmemiş belki de gidilmesi istenememiş yerler olması.

16-Jack Whitehall: Travels With My Father

Jack Whitehall Travels With My Father

IMDb : 7.7

Baba ve oğul…Bu terimler sizlere neyi anımsatıyor. Belki de bu belgesel ile hayatınızın inmeye cesaret edemediğinin noktalarına erişeceksiniz. Birbirinden farklı görüşlere sahip baba ve oğulun çıktığı geziyi anlatan bu belgesel tam olarak 13 bölümden oluşuyor. Dünyanın her bir köşesinde yaşadıkları maceraları komik bir dille ifade eden bu mini belgesel sizleri hem güldürürken hem de duygulandırabilir.

17-The Last Shaman

netflix The Last Shaman belgesel konusu

IMDb : 6.6

Sadece 12 ayı olan bir adam…Dışarıdan bakıldığında dilediği her şeye sahipmiş gibi gözüken fakat depresif olan bu adam kendisini kurtarması için Amazon Ormanlarının en derinine inerek bir şaman arayışına giriyor. İzlerken oldukça heyecanlanacağınız ve görsel zenginliğin doruklarına erişeceğiniz bu dizide sizce genç adam aradığına erişebilecek mi?

18-Expedition Happiness

Expedition Happiness

IMDb : 5.9

Eski bir okul otobüsünü eve çevirmek mi? Peki bu otobüs ev ile evinizden ne kadar ulaşabilirsiniz? Expedition Happiness sizleri olağanüstü bir yolculuğa çıkarıyor. Köpekleri ile Kuzey Amerika’yı baştan sona dolanan iki genç ruh…İyi seyirler dileriz.

En iyi Netflix Belgeselleri Listemizde Wellness Belgeselleri

19-Wild Wild Country

wild-wild-country-netflix

IMDb : 8.1

Osho…Son 20 yılın en çok konuşulan adamlarından biri olan Osho’nun hayatını konu alan belgesel sizi hayrete düşürecek. Bu belgesel ile hem Osho’nun gerçek kimliğine ulaşacak hem de bir grup insanın bir araya gelerek politika gibi olaylarda yaptıklarını görünce şoke olacaksınız.

20-The Mind Explained

the-mind_explained

IMDb : 8.0

İlaçlar, uyarıcı maddeler ve meditasyon…Hepsi birbirinden farklı şeyler değil mi? Bu birbirinden farklı şeylerin bir araya geldiği beynimizde ne gibi etkiler yarattığını birebir doktorlardan dinlemek ister misiniz? Bu röportaj türünde ki belgesel sizleri hayrete düşürecek bilgiler barındırıyor.

21-Icarus

ikarus-netflix-belgesel

IMDb : 7.9

Sporcuların hayatları ve yine pek çok sporcunun hayatında yer alan doping etkisini gözler önüne seriyor. Dopingin sporcu hayatlarını nasıl etkilediğini bilimsel bir şekilde ortaya koyan bu belgesel sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirebilir.

22-Heal

heal-netflix-belgeselleri

IMDb : 7.0

Zihnimiz ve bedenimiz. Bizler nefes aldığımız sürece iletişim içinde olan iki ayrı yer. Kronik hastalıklarımızın, stresin zihin ve beden ile çözümlenmesini bu belgeselde açık bir şekilde görebileceksiniz. Kesinlikle izlemelisiniz çünkü bu belgesel bittiğinde hayatınıza eskisi gibi devam etmeyeceksiniz.

23-The Creative Brain

The Creative Brain

IMDb : 6.2

Yaratıcılık sizce davranışlar üzerinde ne kadar etkili olabilir. Nörobilim alanında oldukça başarılı olan David Eagleman yaratıcılığın davranışlar üzerindeki etkisini sizler için açıklıyor. Hem de tüm kanıtlarıyla.

En iyi Netflix Belgeselleri Listemizde Spor Belgeselleri

24-Free Solo

freesolo_hero_netflix

IMDb : 8.2

Nefes kesen bir başarı hikayesi izlemeye hazır mısınız? Alex Honnold, Kaliforniya’daki Yosemite Ulusal Park’ında bulunan El Capitan dağına free solo yöntemiyle tırmanan ilk insan olmuşlardır. Büyük bir başarı hikayesini izleyenleri de motive edecek şekilde aktaran Oscar ödüllü Free Solo tüm beklentilerinizi karşılayacak.

25-Murderball

murderball

IMDb : 7.7

2005 Yılında yapılan bu belgesel fiziksel engelli sporcuların başarı hikayesini üstleniyor. Amerikan Rubgy takımının inanılmaz mücadelesini ekrana yansıtan bu belgeseli izlerken hırslanacak ve mücadeleci ruhunuzu ortaya çıkaracaksınız.

En iyi Netflix Belgeselleri Listemizde Sağlıklı Beslenme Belgeselleri

26-The Game Changers

The Game Changers

IMDb : 7.9

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebileceğiniz ve beslenmeye dair ufkunuzu genişleten bilgiler öğrenebileceğiniz bu belgesel hayvansal yiyecekler tüketen insanlar ile bitkisel yiyecekler tüketen insanların besin değerini karşılaştırıyor.

27-Food

Food

Et yemenin hem vicdani yönünü hem de sağlık açısından taraflarını konu alan bu belgesel sizleri et yemekten tamamen soğutabilir ya da bir tık uzaklaştırabilir.

28-Food Matters

Food Matters

IMDb : 7.6

Sizce de ilaç sektörü insanları bir Pazar olarak mı görüyor? İlaç tüketimini toprağa düşen tohumun ilk halinden soframıza kadar gelmesini konu eden belgesel sizleri oldukça bilgilendirecek.

29-Hungry for Change

hungry for

IMDb : 7.5

Bu belgesel bir motivasyon kaynağı da denilebilir. Öyle ki yediğimiz besinlerin vücudumuzda uğradığı değişimleri ve dönüşümleri konu alıyor. İzleyince şaşıracak ve beslenme alışkanlığınızı bir daha gözden geçireceksiniz.

30-Rotten

rotten

IMDb : 7.2

Sadece 6 bölümden oluşan ve gün içinde tükettiğimiz gıdaların genetik yapılarının nasıl değiştirildiğini konu alan bu belgesel sizleri bir hayli şaşırtacak gibi görünüyor.

En iyi Netflix Belgeselleri Listemizde Tarih Belgeselleri

31-The Wietnam War

The Wietnam War netflix

IMDb : 9.1

Toplam 10 bölümden poluşan ve 2017 yapımı olan belgesel ‘’The Wietnam War’’ 18 saat süren olağanüstü bir yapım. Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan Vietnam savaşını tüm gerçekler ile gözler önüne seriyor.

32-Five Came Back

en iyi netflix belgeselleri

IMDb : 8.3

2. Dünya Savaşı sırasında bir propaganda filmi hazırlamak amacı ile Amerika’ya gönderilen John Ford, William Wyler, Frank Capra, John Huston ve George Stevens’ın hayatını anlatıyor. 3 bölümden oluşan bu mini dizi sizi oldukça büüyk oranda etkileyecek bir yapım gibi görünüyor.

33-Hitler’s Circle of Evil

Hitler’s Circle of Evil

IMDb : 8.0

10 Bölümden oluşan bu belgesel Adolf Hitler’i ve onun en yakınında yer alan Göring, Himmler, Hess ve Goebbels gibi isimleri anlatıyor. Tek bir parti üyesinin farklı isimleri olan kişilerin aralarındaki güç ilişkisini ve tüm bağlarını anlatan dizi sizleri tarihin derinliklerine götürecek.

34-The Cuba Libre Story

netflix tarih belgeselleri

IMDb : 7.7

Küba tarihi…Pek çok kişinin ilgisini çeken bu tarihi olay damga vuran, etkileyici cümleler ile anlatılıyor. Bu belgesel de sizleri en çok şaşırtacak olan şey ise daha önce hiç görmediğiniz ve ulaşılmamış görüntülerin belgeselde yer alıyor olması.

35-Twice

En iyi netflix savaş belgeselleri

Mucizevi bir hayat hikayesine tanıklık eden bu belgesel Hiroshima ve Nagasaki’ye atılan 2 atom bombasından da sağ kurtulmayı başaran Tsutomu Yamaguchi’nin hayatını anlatıyor.

En iyi Netflix Belgeselleri Listemizde Teknoloji ve Bilim Belgeselleri

36-The Social Dilemma

netflix teknoloji ve bilim belgeselleri

IMDb : 7.6

Sosyal medyanın hem insanlar hem de tüm dünya üzerindeki kötü etkilerini anlatan bu belgesel oldukça etkileyici türden. Kuşaklar üzerindeki etkisini ve bizleri nasıl bir bağımlı haline getirdiğini gözler önüne süren The Social Dilemma tam da belgesel severlere göre.

37-Black Hole Apocalypse

Black Hole Apocalypse

Dünya, uzay, evren ve kara delik…Bizim dışımızda gelişen ve bizlerin merak ettiği ortak tüm şeyler bu belgesel ile açıklığa kavuşuyor. Hayatın başlama noktasını ve insanların oluşma şeklini bizlere gösteren, bilimden sonuna kadar yararlanmamızı sağlayan bu belgesel oldukça sıra dışı ve etkileyici.

38-Death Dive to Saturn

Gezegen Belgeselleri

Nefes kesen bir belgesel izlemek istiyorsanız tarifi kesinlikle ‘’ Death Dive To Saturn’’…Uzaya gönderilen ve 13 yıllık görev sonrası Satürn’ün çemberleri arasına giren Cassini’nin görevinin nasıl sonlandırıldığını anlatıyor.

39-The Great Hack

The Great Hack

IMDb : 7.1

Facebook – Cambridge Analytica Skandalı’nın iç yüzünü tüm gerçekleri ile öğrenmeye hazır mısınız? İşte sizlere etkisinden kurtulamayacağınız bir belgesel daha.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.